Pardubice

15.6.2017 Václav Klaus ml. - "Kam kráčí české školství?"

Srdečně Vás zveme na naši přednášku a diskuzi pořádanou společně s Václavem Klausem mladším na téma "Kam kráčí české školství?". Václav Klaus již čtrnáct let působí jako ředitel gymnázia a základní školy PORG – nejstarší nestátní vzdělávací instituce v ČR (založeno 1990). S vzrůstajícím věkem se často v médiích vyjadřuje zejména k problematice vzdělávání a školského systému. Jeho publikované názory a články naleznete na jeho stránkách www.vkml.cz a jeho blozích na serverech aktuálně.cz a protiproud.cz . Přijte si s námi poslechnout přednášku na zajímavé téma nebo si jen posedět v přátelské atmosféře v příjemné restauraci Evropa v centru Pardubic.

plakat

Postřehy z přednášky

Školy nás stojí z rozpočtu 156 miliard Kč a proto bychom měli vědět, jestli jsou tyto peníze investovány rozumně. Škola má přednostně učit, ale současný trend je vytvořit ze škol socializační centra, kde výuka je vlastně nepodstatná záležitost. A podle toho také vypadá mezinárodní srovnání úrovně škol, kde se v posledních letech „úspěšně“ posouváme na spodní příčky. Do školství se neustále přidávají další a další předpisy a vyhlášky, např. sociální gramotnost, pamlsková vyhláška, a výuka jde stranou. Prioritou vlády nejsou dobří kantoři, ale rozšiřování výuky – nultý ročník, devátá třída, přidávají se vyučovací hodiny, kterých už nyní máme víc než ostatní státy, nesmyslné obory jako např. rekreologie, genderová studia atd. Výsledkem studia jsou ale ve větší míře formální vzdělanci, které může zaměstnat maximálně státní správa nebo politické neziskovky. Proč to tak je? Protože je tady společenská poptávka. Kdekdo potřebuje mít k práci titul – zdravotní sestřičky, policie, úředníci… a pak i my sami jako rodiče chceme svým dětem umožnit vystudovat VŠ, aby bylo pro ně snadnější najít si práci. Školy mají hlavně učit, ale současné školství se řídí ideologií: mají v nich být koordinátoři multikulti výchovy proti xenofobii a rasizmu (30% škol je už má),mají v nich učit děti lásce k EU, neb EU je pro nás vzor, učí je myslet ekologicky (příroda je víc než člověk). Tak vzniká i prostor pro udavače a práskače, což je poslední dobou oblíbená disciplína našich vládců. Na degradaci školství a vůbec celé společnosti se podílejí naši zákonodárci z nové levice:
- levice nenávidí rodiny a dělá vše pro to, aby je zničila – např. inspirace norským Barnevernetem, kdy o dětech nerozhodují rodiče, ale státní aparát.
- levice nenávidí národy – proto chce vytvořit evropský lid.
- levice nenávidí klasické vzdělávání.
A my se moc ideologiím bránit neumíme, i proto, že levice má podporu takřka všech médií. Takže zatímco ještě v roce 1995 jsme byli na špici ve výuce matematiky a přírodních věd, nyní nás předbíhá Asie, což je jediný světadíl, kde přibývá střední třída. A proto by mělo být hlavním úkolem nového rozumného ministra školství hlavně škrtat v zákonech, protože škola má mít jen pár základních úkolů: povinná školní docházka 6 – 15 let, spádovost, ve škole jsou si všichni žáci rovni, systém přijímacích zkoušek, financování. Abychom pak nemuseli zjišťovat, že např. 1/5 dětí po ZDŠ nezná zlomky, nerozumí psanému textu, nezná cizí jazyky, neumí se vyjadřovat... Poslední dotaz se týkal EU a její reformace: názor pana Klause je ten, že raději budeme mimo EU chudší, budeme jezdit starším autem, po večeři si dáme 2 pivka místo tří, ale za to budeme mít jistotu, že se nám žádný terorista neodbouchne na náměstí, naše děti budou budou moci jezdit sami metrem a veřejnou dopravou a nebudou muset přemýšlet, které no-go zóně se vyhnout. A to se vyplatí. Beseda byla skvělá a to i díky velkému zájmu ze strany veřejnosti ,čímž všem, kdo přišli děkujeme za účast. Celou besedu s diskuzí odmoderoval Petr Štěpánek, díky Petře. Došlo i na předání malé pozornosti a jak jinak než perníkové. Václav Klaus ml. má rozhodně názory, které stojí za to vyslechnout a jsme rádi, že se s námi o ně podělil. -adm- MC